Jak leczyć alkoholizm?

Grudzień 15, 2017 by · Leave a Comment 

 Leczenie alkoholizmu jest niezwykle trudne, a jego powodzenie w dużej mierze zależy od postawy samego chorego. Musi on zaakceptować fakt, że jest chory, i że samodzielnie nie jest w stanie wygrać z uzależnieniem. Podstawą leczenia jest współpraca z psychologiem i psychiatrą. Niezwykle duże znaczenie w wychodzeniu z nałogu mają także grupy wsparcia. W skrajnych wypadkach natomiast niezbędna jest hospitalizacja, więcej info można przeczytać na http://leczyc.pl.

Terapia w leczeniu alkoholizmu

Dzięki terapii chory ma szansę zmierzyć się ze swoim problemem. Niezwykle istotne jest, żeby poddał się on leczeniu z własnej woli. W przeciwnym wypadku wszelkie leczenie jest jedynie stratą czasu. Przy leczeniu alkoholizmu wykorzystuje się różne nurty psychoterapeutyczne. Większość psychologów stawia jednak na terapię poznawczo-behawioralną.

Środki farmakologiczne w leczeniu choroby alkoholowej

Podawanie osobom uzależnionym od alkoholu substancji o nazwie disulfiram staje się coraz mniej popularne, choć w pewnych miejscach wciąż jest stosowane. Zasadą działania tego preparatu jest wywołanie reakcji alergicznej na alkohol. Wskutek tego chory przestaje go spożywać.

Problem w tym, że jeżeli takie leczenie nie jest połączone z psychoterapią, w większości wypadków uzależnieniu powracają do nałogu po odstawieniu leku. Warto również zaznaczyć, że takie leczenie, o ile nie odbywa się pod okiem specjalisty może być bardzo niebezpieczne.

Leczenie alkoholizmu u osób starszych z zasady trwa znacznie dłużej niż u osób młodych – w ich przypadku niezbędny jest dłuższy okres detoksykacji. Nie ma co ukrywać, że również psychoterapia jest w takich przypadkach bardziej problematyczna.

Leczenie chorego i jego najbliższego otoczenia

Alkoholizm jest chorobą, która nie dotyka tylko jednej osoby. Na jej szkodliwe skutki narażone jest całe otoczenie chorego. Dlatego niezmiernie ważne jest, żeby terapii psychologicznej poddała się również najbliższa rodzina.

Do you want to comment on this post?

You must be logged in to post a comment.